Windows 11 Nasıl İndirilir ve Kurulur? (İndir Yükle Ücretsiz)

JustWatch

Sadece İzle :)
Yönetici
Administrator
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 nasıl indirilir ve nasıl kurulur? İşte adım adım kurulum ve format rehberimiz.
Microsoft, Windows Insider Programı aracılığıyla Windows 11’i deneyimlememizi kolaylaştırdı. Her şeyi elle ayarlamak zorunda kalmadan Dev kanalı aracılığıyla Windows 10’dan Windows 11’e kolayca yükseltebilirsiniz . Aslında, Windows Insider Beta kullanıcıları artık Windows 11 güncellemelerini de sorunsuz bir şekilde alacak. Ancak Windows’u temiz kurmayı seven biriyseniz, Windows 11’i USB’den kurmak iyi bir seçenek olacaktır. Bu, geçici veya artık dosyalarınız olmayacağı anlamına gelir ve daha hızlı ve daha sorunsuz bir deneyim sağlar. Bu nedenle Windows 11’i USB’den yüklemek istiyorsanız aşağıdaki adım adım rehberimizi izleyebilirsiniz.Windows 11 Nasıl İndirilir?
Microsoft nihayet Windows 11 ISO dosyasını indirmeye sundu. Fakat ISO’yu Microsoft’un sitesinden indirmek sizi biraz uğraştırabilir. Biz halihazırda indirmeniz gereken 64 Bit Türkçe sürüme doğrudan bir bağlantı hazırladık. Bu bağlantı sayesinde Windows 11 ISO’sunu tek tıklama ile indirebilirsiniz:
Gizli İçerik
Bu içeriği görebilmeniz için bu konuya cevap yazmanız gerekmektedir.


  • Windows 11 ISO seçtiğinizde Rufus ayarları otomatik olarak yapacak.
  • Önyüklenebilir USB’yi başka bir bilgisayarda oluşturuyorsanız, önceden hedef makinenin bölüm şemasını kontrol etmenizi öneririz.
   1. “Windows + X” klavye kısayoluna basın ve Disk Yönetimi’ni açın.
   2. Burada, “Disk 0” üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler”i açın.
   3. Ardından, “Birimler”e geçin ve GPT veya MBR olsun , Bölüm stilini kontrol edin . Örneğin bizimki GPT.
  • Not: Windows 11’e yükseltme, GPT bölümleme stilini gerektirdiğinden, bağlantılı makalemizdenMBR’yi veri kaybı olmadan GPT diskine nasıl dönüştüreceğinizi öğrenebilirsiniz. Biz bu rehberde sıfır kurulum yapacağımızdan verilerinizi yedekleyip format işlemini kurulum ekranında yapabilirsiniz.
   Rufus “Disk bölüm düzeni” altında otomatik olarak “GPT”yi seçecektir ki olması gereken de zaten bu. MBR eski bir teknoloji ve kısıtlamaları var. Kullanmamalısınız.
  • Son olarak hiçbir ayarı değiştirmeyin ve “BAŞLAT”a tıklayın. Yanıp sönme işlemi tamamlandıktan sonra Rufus’u kapatın ve Windows 11 USB belleği hedef makineye takın.
   [/hide]
TPM 2.0 Özelliğini Açın
Windows 11 için TPM 2.0 şart ve Microsoft da bundan vazgeçecek gibi değil. Bu bağlamda işletim sistemini kurmak için TPM 2.0 özelliğini devreye almanız gerekiyor. Hem ıntel hem de AMD sistemlerde TPM 2.0 ayarını açmak için TPM açma rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Windows 11 Temiz Kurulum (Format)
 1. Windows 11’i USB’den yüklemek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. PC’niz açılırken önyükleme tuşuna sürekli basmanız gerekecek.

  Not: ASUS masaüstü bilgisayarlarda açılış sırasında “F8” tuşuna basıldığında Boot menüsü açılır. Diğer dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için kapsamlı BIOS ve Boot Menüsü kısayol tuşları tablomuza göz atabilirsiniz. Cihazınız listede yoksa konu açabilirsiniz.


  Windows 11 USB’sini Boot Menüsü içinden seçebilirsiniz.
 2. İçinde Windows 11 olan USB belleği seçtikten sonra Windows 11 kurulum ekranına varacaksınız. Burada dil ve bölge seçimini yaptıktan sonra Sonraki > Şimdi yükle adımlarını izleyin.
 3. Bir sonraki ekranda Windows 11 sizden ürün anahtarı isteyecektir. Ürün anahtarınızı daha sonra da girebilirsiniz. “Ürün anahtarım yok” diyerek devam edebilirsiniz. Windows 11 bu şekliyle deneme sürümü olarak kurulacak.
 4. Bundan sonra Windows 11 sürümünü seçmeniz istenebilir. Windows’u etkinleştirilmiş bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, önceki yapılandırmanıza göre sürüm otomatik olarak seçilebilir. Bu da genelde Windows 11 Home Single Language (SL) sürümüdür.
  Yine de bu ekranda farklı sürümler seçebileceğinizi belirtelim:
  • Windows 11 Home
  • Windows 11 Home Single Language
  • Windows 11 Education
  • Windows 11 Pro
  • Windows 11 Pro Education
  • Windows 11 Pro for Workstations

   Kurulacak Windows 11 sürümünü bu ekrandan seçebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Home sürümü.
 5. Şimdi “Özel”e tıklayın. Windows 11’i belirli bir sürücüye yüklemenizi sağlar.
 6. Disk bölümleme sayfasına geldiğinizde;
  • Eğer dosyalarınızı harici bir diske yedeklemişseniz bütün bölümleri sildikten sonra oluşan diski seçip Sonraki diyerek yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
   • Diski silmede sorun yaşarsanız Diskpart aracını kullanabilirsiniz. Diskpart aynı zamanda MBR sorununu da çözecektir.
  • Diskinizi silmeden kurmak istiyorsanız doğrudan C sürücüsünü seçip (Bunu boyutuna bakarak tahmin edeceksiniz) Sonraki diyebilirsiniz. Bütün dosyalarınız Windows.old klasörüne taşınır ve yine temiz bir Windows 11 elde edersiniz.
  • C ve D sürücüsü oluşturmak istiyorsanız:
   • Önce bütün bölümleri silin.
   • Çıkan Ayrılmamış Alan‘ı seçin ve Yeni deyin. C sürücüsü için bir boyut belirleyin.
   • Artan bölümü seçip ona da Yeni deyip onaylayın. O sürücü de D sürücünüz olacak.

    Windows 11 Format Ekranı: Bu ekranda diskinizi veya disklerinizi silebilirsiniz.
 7. Son olarak Windows 11 , USB’den PC’nize yüklenecek.
 8. Kurulumdan sonra PC’niz otomatik olarak yeniden başlatılacak. Windows 11’in yepyeni ilk karşılama ekranıyla (OOBE) karşılaşacaksınız.
 9. Yükleme sırasında Windows 11 Home kullanıyorsanız çevrimdışı hesap oluşturamazsınız. Microsoft hesabınızda oturum açmak için etkin bir internet bağlantınızın olması gerekir. Evet, bu, Windows 11 ile gelen saçma sistem gereksinimlerinden biri. Ancak diğer Windows 11 sürümlerini seçtiyseniz çevrimdışı yolu kullanabilirsiniz: Oturum Açma Seçenekleri -> Çevrimdışı Hesap -> Sınırlı deneyim.

  11 Home sürümü ile birlikte Microsoft Hesabı artık şart.
 10. Tebrikler! Windows 11’i bilgisayarınızdaki USB sürücüsünden başarıyla yüklediniz. Artık bilgisayarınızdaki tüm yeni Windows 11 özelliklerini deneyin. Yeni bir ortalanmış başlat menüsü, Android uygulama desteği ile yeniden tasarlanmış Microsoft Store, widget’lar, yeni eylem merkezi, sesle yazma ve çok daha fazlası Windows 11’de mevcut.
Adım Adım Windows 11 Yükseltme
ISO indirmekle uğraşmak istemiyorsanız Windows 11 Yükleme Yardımcısı‘nı kullanabilirsiniz. Bu araç, verilerinizi koruyarak eski Windows sürümünüzü yeni Windows 11’e yükseltmenizi mümkün kılar.[/hide][/HIDE][/HIDE]
 
Üst