İnternetten Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Değerlendirme - 0%
0   1   0
İnternetten Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

İnternetten canlı yayın yapmak günümüzde bir kullanıcının topluluklarla iletişime geçmesinin en hızlı yoludur. İnternette videolar çoğu zaman düz metinlerden daha çok ilgi görürler. Çünkü insanlar okumayı değil seyretmeyi sever. YouTube ve Dailymotion gibi web siteleri dünyada en çok kullanılan video servisleri arasında yer alıyor. Flash Live Media Encoder, Xsplit ve profesyonellerin kullandığı Wirecast gibi yazılımlar sayesinde bu sitelerde akışı oluşturabiliyorsunuz. Peki internette canlı yayın yapmanın tek yolu YouTube gibi servisleri kullanmak mıdır? Elbette hayır. Bir kamera, yayını gerçek zamanlı düzenleyebileceğiniz Xsplit ve FLME gibi programlar ve modeminiz üzerinden elde edeceğiniz bir IP bilgisi ile kolay bir şekilde canlı yayın yapabilirsiniz. Fakat bu işlemler oldukça zahmetlidir. İşte bu nedenle bizler twitch.tv, YouTube, ustream.tv ve Dailymotion gibi servisleri kullanıyoruz.

Hazırlayacağınız yayının türüne göre bu servislerden birini seçebilirsiniz. Örneğin, Twitch.tv yalnızca video oyunları ile ilgili yayınlar oluşturulan bir hizmet ve dünyanın en büyük canlı yayın servislerinden birisidir. USTREAM ise daha genel bir canlı yayın servisidir. Burada her türlü yayın akışını oluşturabilirsiniz. Geriye YouTube ve Dailymotion kalıyor. Bu ikisi sınıf olarak aynı. Fakat YouTube insanların önceden karşı sunucuya yüklenmiş videoları izlemek için giriş yaptığı bir yer. Yani buraya gelen insanlar canlı yayınlar aramak için gezinmiyorlar. Eğer oldukça popüler bir YouTube hesabınız yoksa Twitch.tv ve USTREAM gibi servisleri kullanmak daha fazla topluluğa seslenmenizi sağlayabilir. Bu nedenle bu anlatımı Twitch.tv hizmetini örnek alarak gerçekleştireceğiz. Zaten temelde çoğu servis aynı şekilde çalışıyor.

Flash Live Media Encoder programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Başlangıç için önemli birkaç özelliğin bulunmadığı ücretsiz sürümünü test edebilirsiniz. Ayrıca şu adreste yukarıda bahsettiğimiz Wirecast ve Xsplit gibi programların trial indirme bağlantılarına yer verilmiş.

Flash Live Media Encoder programını indirdiğinizi varsayalım. Bu programı çalıştırdığınızda sol üst kısımdan File Open Profile yolunu kullanıp daha önce kaydettiğiniz XML dosyasını yükleyin. XML dosyası yüklendiğinde Encoding Options sekmesi altından yayının çözünürlüğünü, saniye başına kare sayısını, bit rate değerini, ses kanallarını ve hangi cihazla kayıt yapacağınızı seçebilirsiniz. Tüm bu ayarları belirledikten sonra tek yapmanız gereken en alt kısımda yer alan Start butonuna basmak olacak ve böylece canlı yayına geçmiş olacaksınız.

Yukarıda yer verdiğimiz ekran görüntüsünde de göreceksiniz, sağ bölmede Stream isminde doldurulması gereken bir kısım yer alıyor. Burası önemli. Çünkü buraya gireceğiniz adres ile canlı yayın yapacağınız web sitesine bağlanacaksınız. Twitch.tv adresini örnek aldığımızı söylemiştik. Şimdi
You must confirm your email to see the links
girin ve kendinize bir hesap açın veya hesabınız varsa buraya tıklayın. Broadcast sayfası açıldığında sağ tarafta Show Key butonunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak size özel Keyi görüntüleyin.

Çıkan anahtarı kopyalayın ve Stream kısmına yapıştırın. Bu canlı yayın için bağlanacağınız adres olacak. Evet, Twitch.tv yayınları kendi kanalınız üzerinden yapmanıza olanak veriyor. Böylece insanlar size daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. YouTube ve Dailymotiondan farklı olarak USTREAM, Twitch ve Justin gibi kanallar kullanıcılara kendi kanallarında yayın yapmaları için özel anahtarlar veriyor. Diğer video kanallarında ise süreç biraz daha farklı işliyor. Bize göre canlı yayın için Twitch ve USTREAM gibi adresleri kullanmak büyük kolaylık. Xsplit gibi canlı yayın programları ve bir kamera ile (web kamerası bile olabilir.) bunu başarmak mümkün.