Neler yeni

Battlefield 4 Multiplayer Donma, Takılma, Kasılma ve Fps düşme sorununa

Seoblog

Kullanıcı
Yönetici
Admin
Kayıtlı üye
Web sitesi
www.seslilink.com
#1
Öncellikle mevzu uzun olucak hemde baya bundan dolayı sorunu yaşamıyorsanız boş vaktiniz varsa okuyun yoksa bir ömür yetmez.

Her vakit olduğu gibi ''biz'' şu nalet olası BF4 Multiplayer'da fps düşme, takılmalar ve donmalar şeklinde sorunlar yaşıyoruz.

Evet bu sorundan nasıl kurtulabiliriz sıra sıra anlatıyorum bu konuyu SDN ve Te...... Forumunda bulabilirsiniz.

battlefield-4-trophy-rehberi.jpg

1. Isınma:

AIDA64 Extreme indirin ve bilgisayarınız boşta kısaca oyun oynamazken öylece masaüstü açıkken kaç derece oluyor işlemciniz bir ölçün.

AMD ekran kartı kullanıyorsanız catalyst control center'ı açın ve soldan performans'a tıklayıp AMD OverDrive'a girin sözleşmeyi kabul edin esasen orda ısı derecenizi görebilirsiniz.

İşlemci sıcaklığı 40-60 arası normal benzer biçimde eğer masaüstü varsa 50 55 aşama düzgüsel, laptop kullanıyorsanız 60 70 olabilir ve 70'i düzgüsel bulmuyorum termal macununuzu yenileyip tozlarınızı temizleyin, aynısı masaüstü içinde geçerli.

Isıdan kurtulduk problem düzelmedimi? Devam.

2. Harddisk: Battlefield 4'ün multiplayer'nıno kadar saçma hataları var ki harddiskde bunlardan birisi, geçenlerde Türkiye serverine girdim hepimiz bas bas bağlarırıyor şöyle böyle sorunlar yaşıyorum diye HDD BF4'ün dosyalarını okumakta sorun çıkartıyormuş galiba kısaca HDD'de bu sorunlardan birisi.

Eğer Harddiskinizde Bad Sektor hatası varsa ne olursa olsun taratın ve düzeltmeye çalışın.

Bad sektor yoksa SSD almanızı öneriyorum, aylar öncesinden oynadığım tüm oyunlarda görüntü devamlı donuyordu fps düşmesi gibiydi zaten öylede fakat çok farklıydı, frame drop dediğimiz olay 60 70 fpsden 40lara gerilemesiydi ama benim oynadığım tüm oyunlarda görüntü 1-4 saniye arası donuyordu.

Harddiskimde bad sektor olduğundan bu sorunu yaşıyormuşum ve tarattığımda ilk iki gözde olduğundan ordada windows kurulu olduğundan bu şekilde sorun yaşıyormuşum :) SSD alarak problemi çözdüm.

Ihmal etmeyin BF4 almışsanız en az 2 katı para harcamanız lazım bu tarz sorunlar yaşıyorsanız, kurtulmak için.

Benim kaç para harcadığımıda konunun sonuna yazıcam :)


2-1024_350.jpg

Harddiski çözdük gerekirse SSD aldık ve mesele halamı devam ediyor? Devam edelim.

3. Ram: Battlefield 4'ün Multiplayer'ı çok fazla ram tüketiyor ultra ayarlarda 5-7 gb yöreı ram tükettiği söyleniyor, 1920x1080 çözünürlükte low ayarlarda 4100 4200 civarı ram kullanıyor yani Ram takviyesi şart en az diyorum 6GB Ram olması lazım çünkü bf4 sistem gereksinimleri single player için geçerli diye düşünüyorum çünkü single player'da rahat oynayabilirsiniz ama iş multiplayer'a gelince hele 64 kişilik serverlara girerseniz hem fps düşer baya '' burda işlemci devreye giriyor ne kadar sağlam işlemci var ise fps o kadar az düşer '' ramlerinde büyük etkisi var o yüzden en az 6GB lazım.

4GB Ram var diyelim: 750-850MB Windows alıyor, 150MB Origin alıyor oldu 1GB geriye kaldı 3GB bu 3gb'dan 500mb ile 1GB'ı saklıyor hepsini kullanmıyor sebebi ise dostum Seyhoo böyle demişti: '' Ram kendini tamamen doldurursa mavi ekran verir çünkü windows belleğe yazacak bölüm bulamazsa tetiklenip kapanır o 1 gb yer kalmak zorunda veya 500 mb o değişmiş olur bilemeyiz onu işletim sistemi ayarlar ''

2GB gitti geriye kaldı 2GB bu 2GB Ram ile bf4'ü sorunsuz oynayabilirmisiniz? Bende 4GB var oynuyorum hemde High ayarlarda fakat ani dönüşlerde veya bazı efektlerde fps çok geriliyor 50'den 30lara vs o yüzden 6 minimum şart 8 ile rahatça oynarsınız.

Ram'i hallettik sorun hala devam ediyormu? Devam o zaman.

4. Windows: Battlefield 4 inanılmaz uyumlu ve sorunsuz olduğu benzer biçimde '' :mrgreen: '' her süre ki şeklinde her windows'da düzgün çalışmıyor. Windows 7'de frame drop oluyor fakat bizim yaşamış olduğumızdan değil şöyle 50 fpsden düz koşarken 30 lara yarım mili saniyelik düşüp duruyor ve devamlı olmuyor ara ara oluyor, bizim sorunumuz ise daha farklı devamlı oluyor 1 fpslere 10 fpslere düşüyoruz ve görüntümüz donuyor vs doğal olarak windowsunda çok tesiri var. Güzel bir format çekip 8.1 Pro yükleyin win 8 ile daha uyumlu çalışıyor bf4.

Windowsu hallettik hala düzelmedi? Devam.

5. Psu yada Priz: Donanımınız oyunu rahatça kaldırıp oynatabiliyorsa hani ucu ucuna yeten donanımlarda kasmalar donmlar frame droplar normaldir kaldıramıyordur. Psu ve Priz sorunumuza gelirsek eğer bu donma kasma frame drop takılma sorunlarını her oyunda yaşıyorsanız öncellikle eve elektrikçi çağırın priziniz kaç volt elektrik veriyor baktırın, benim priz 140 ila 160 voltaj veriyormuş ve 210 220 voltaj vermesi gerekirken.

Ben BF4'de bu donma takılma problemlerını tüm oyunlarda yaşıyordum sebebi ise prizim psu'mu şu demek oluyor ki power supply'i düzgün besleyemiyordu ve sorun yaşıyordum, 100TL'ye düzelteç aldım Voltaj dengeleyici diye geçer Kombi düzelteçüde deniliyor önemi yok nasıl denildiğinin 500w bundan aldım.

Bazı regülatörler var tüm eve takılıyor onlar 1-2 Bin tl yapıyor bizlere o lazım değil eğer elektrikçi çağırıp baktırdığınızda voltajınız düşükse yani 200 altındaysa 150 170 arası kesinlikle voltaj dengeleyici alın pc beslenemiyordur.

Psu ve Prizi hallettik mesele devammı ediyor? Devam edelim.

-----

Adım 1

C:program Files (x86)Origin GamesBattlefield 4 dizinine giriyorsunuz yada sizin battlefield 4 nereye kurulmuşsa.

__Installer klasörüne giriyoruz ordan directx klasörüne girip son olarak redist klasörünü açıyoruz.

Aşağıya inip DXSETUP'u buluyor açıp kabul edip yüklüyoruz.

Sonra C:program Files (x86)Origin GamesBattlefield 4__Installervcvc2012Update3redist dizinine giriyoruz ve x64 bide x86'yı açıyoruz '' repair diyoruz '' x64 repair olduktan sonrasında sistemi yeniden başlatmak isteyecek kabul edin sonrasında tekrar aynı yere girip x86 kurun, x86 yine başlatmayı istemedi bende.

İkisinide repair yaptıktan sonrasında diğer adıma geçiyoruz.


------

Adım 2

Oyunun kurulu olduğu yere girip battlefield 4 dosyasına giriyoruz kısaca C:program Files (x86)Origin GamesBattlefield 4

sonrasında bu sekmeyi aşağıya alıyoruz, masaüzerine gelip bir tane metin belgesi oluşturuyoruz ve adını user.Cfg yapıyoruz.

İçine şunları kopyalayın direk yapıştırın ve kaydet diyoruz.
WorldRender.TransparencyShadowmapsEnable 0
WorldRender.MotionBlurEnable 0
WorldRender.MotionBlurForceOn 0
WorldRender.MotionBlurFixedShutterTime 0
WorldRender.MotionBlurMax 0
WorldRender.MotionBlurQuality 0
WorldRender.MotionBlurMaxSampleCount 0
WorldRender.SpotLightShadowmapEnable 0
WorldRender.SpotLightShadowmapResolution 256
WorldRender.LightTileCsPathEnable 0
RenderDevice.ForceRenderAheadLimit 0
PostProcess.DynamicAOEnable 0
PerfOverlay.DrawFps 0
GameTime.MaxVariableFps 59.99


user.Cfg adlı metin belgemizi oyunun kurulu olduğu yere atıyoruz şu demek oluyor ki buraya: C:program Files (x86)Origin GamesBattlefield 4

Bilgisayarı yine başlatıyoruz.

------

Son adım

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler diyoruz, solda bulunan geleşmiş sistem ayarlarına giriyoruz, gelişmiş yazan kategoriye geliyoruz ve altında performans yazan bir seçenek olucak yanında Ayarlar... Yazar ona giriyoruz.

Üstten gelişmiş seçeneğine giriyoruz ve sağ altta ki sanal belleği değiştir diyoruz.

En üstte '' Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet '' seçeneğinin yanında bulunan tik işaretini kaldırıyoruz.

Aşağıdan Özel Boyut seçeneğini seçiyoruz ve her iki kutucuğa 20284 yazıyoruz.

Oyun nereye kurulursa o yerden sanal belleğe gb verin.

Benim oyunum C'ye kurulu kısaca SSD'ye ve SSD'den 20GB sanal bellek verdim.

Eğer oyun D'ye kuruluysa C'den verirseniz yada C'ye kuruluysa D'den verirseniz ben bir düzelme görmedim doğrusu çalışmıyor öyle galiba.

20284 yazdıktan sonra sağ'dan ayarla seçeneğini seçiyoruz ve tamam diyoruz, pcyi yine başlatabilir diyor tamam diyoruz herşeye tamam dedikten sonrasında pc yine başlıyor.

Sorunumuz bu kadar düzelmiştir %99 olasılık.

Artık bunları yapmanıza rağmen düzelmemişse yuh diyorum oyunu iade edin :)

Bu bilgileri toplamak ve tecrube edinmek 1 yılımı aldı benim :)

harcadığım para ise:

520TL Ekran kartı
200TL SSD Corsair'in '' İndirimdeyken aldım şimdi 240 falandır ''
100TL düzelteç voltaj dengeleyici.


100TL'lik oyun için 800 900TL harcama yapmış oldum evet.

Kıymetimi bilin ne diyim bu bilgileri bulmak icra etmek test etmek bin bir çeşit sorunla uğraşmak 1 yılımı aldı fakat sizler 5 dakikada okuyup sorundan kurtulucaksınız.

Aslına bakarsak bir taraftan seviniyorum çünkü benim çektiğimi çekmeyeceksiniz :)

Burda söylediklarım yalnız bf4'de donma yaşayanlar için değil genel donmalar yaşayanlar içinde geçerli olan seçenekler var unutmayalım.
 

Ekli dosyalar

Mobil Sesli Panel mobil panel